Acest site este SINGURUL site oficial al Colegiului de Științe ale Naturii "Emil Racovita", orice alt site sau pagina de facebook nu reprezinta pozitia oficiala a scolii.

Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita
Colegiul Emil Racovita

Ca o premieră, a fost lansată antologia „Metamorfozele basmului”, care cuprinde  proză scurtă fantastică și pictură. Creațiile literare și plastice au fost realizate în totalitate de elevii Colegiului de Științe ale Naturii „Emil Racoviță” din Brașov.AntareSFest, laureat al Consorțiului Cultural Corona cu premiul pentru Cel mai bun Proiect Literar,este o activitate organizată de clubul Antares, fiind un eveniment anual, național și internațional, dedicat literaturii și artei science fiction și fantasy, dar și altor domenii anexe și conexe, precum știință, tehnologie și tehnică.

Antologia a fost lansată în cadrul AntareSFest 2021, fiind unul dintre evenimentele prin care clubul a celebrat cei 40 de ani de activitate, iar proiectul a fost implementat de doamnele profesor Ramona Pap, Karin Zall si Ada Lorena Muntean .

Îi felicităm pe toți elevii care au contribuit la redactarea antologiei și vă prezentăm premiile pe care le-au obținut cei care s-au remarcat în mod deosebit:

Premiu special al juriului: Marius Bujoreanu (absolvent al colegiului)

Premiul I: Vlad Văduva (clasa a XI-a F)

Premiul al II-lea: Teodora Bercianu (clasa a XII-a F)

Premiul al II-lea: Andra Drugă(clasa a XI-a A)

Premiul al II-lea : Patricia Șoldan (clasa a XI-a A)

Premiul al III-lea: Cristina Maria Damșescu (clasa a XII-a F)

Mențiune specială: Andreea Părpăriță (clasa a XI-a F)


  • Antologia se găsește la biblioteca liceului

Ca o premieră, a fost lansată antologia „Metamorfozele basmului”, care cuprinde proză scurtă fantastică și pictură. Creațiile literare și plastice au fost realizate în totalitate de elevii Colegiului de Științe ale Naturii „Emil Racoviță” din Brașov.

AntareSFest, laureat al Consorțiului Cultural Corona cu premiul pentru Cel mai bun Proiect Literar,este o activitate organizată de clubul Antares, fiind un eveniment anual, național și internațional, dedicat literaturii și artei science fiction și fantasy, dar și altor domenii anexe și conexe, precum știință, tehnologie și tehnică.

Antologia a fost lansată în cadrul AntareSFest 2021, fiind unul dintre evenimentele prin care clubul a celebrat cei 40 de ani de activitate, iar proiectul a fost implementat de doamnele profesor Ramona Pap, Karin Zall si Ada Lorena Muntean .


Îi felicităm pe toți elevii care au contribuit la redactarea antologiei și vă prezentăm premiile pe care le-au obținut cei care s-au remarcat în mod deosebit:

premiu special al juriului: Marius Bujoreanu (absolvent al colegiului)

premiul I: Vlad Văduva (clasa a XI-a F)

premiul al II-lea: Teodora Bercianu (clasa a XII-a F)

premiul al II-lea: Andra Drugă(clasa a XI-a A)

premiul al II-lea : Patricia Șoldan (clasa a XI-a A)

premiul al III-lea: Cristina Maria Damșescu (clasa a XII-a F)

mențiune specială: Andreea Părpăriță (clasa a XI-a F)

· Antologia se găsește la biblioteca liceului